A Magyar Köztársaság időjárási radarképei ún. "közérdekű", (azaz köztulajdonú) adatok, információk. Előállításukra az adófizetők eszközöket vásároltak és megbízták, illetve fizetik az OMSZ-t. 

A Radar helymeghatározás egy segédeszköz. Az egyetlen, aminek a segítségével 1/4-1/2 óra időelőnnyel pontosan megtudhatják az állampolgárok, hogy a közeledő zivatarok elérik-e a számukra fontos helyeket. Ezt a páratlan segédeszközt az EWS saját pénzén fejlesztette, illetve fejleszteti tovább. Az eredményt pedig ingyen közreadja mindenki számára. 



!!!!! 
Radar program letöltése:
http://old.eumet.hu/Radar.zip

 

 

 

A Radar helymeghatározás 3 dologra használható.
(Egyelőre csak Opera és Mozilla böngészőkben működik.)

1
. Megadja a radarkép készítésének időpontját, illetve tetszőleges pontjának EOV és φ:λ koordinátáját, illetve a ponthoz legközelebbi 3 falu nevét, irányát, távolságát.

(A meteorológiában minden egyezményes időben UTC-ben van megadva. A helyi időnk = UTC+2 óra nyári,  UTC+1 óra téli időszámításban.)

2
. Egy listából kiválasztva, megmutatja Magyarország bármely közigazgatási helységének helyét piros kereszttel. 

3. Megmutatja a kézzel beírt  φ:λ  koordináta helyét piros kereszttel. 


A Radar helymeghatározás mellett, a Távolság-sebesség meghatározására is készítettünk egy Excel programot. Ezek együtt használhatók. (A program az Ön Excel-ét futtatja. Ha van a gépén ilyen, bátran megnyithatja.)

A Távolság-sebesség meghatározás megadja 2 különböző időpontban készült radarképen látható zivatargóc, illetve csapadékzóna által megtett távolságát, annak haladási sebességét és irányát.

A következő sorokban azt is megadja, hogy hová (φ:λ) várható a zivatargócunk  ¼ , illetve ½  óra múlva. (Természetesen azzal a feltételezéssel, hogy  megtartja az irányát és sebességét és még fel sem oszlik.)

A φ:λ  -t beírhatjuk a Radar helymeghatározás megfelelő helyére, hogy lássuk a várható helyzetet. (Célszerű min.4 tizedesig beírni. Másolni nem lehet, mert a cella maga egy függvényt tartalmaz.)

HOGYAN
HASZNÁLHATÓ?

1. Elindítjuk a Radar helymeghatározást (Opera vagy Mozilla böngésző)
2. Kb. 5 mp után a friss kép gombbal frissítjük a radarképet.
3. A kérdéses helyre (zivatargóc) kattintva, egy felugró ablakban megjelenik annak a pontnak a helyzet-meghatározása:
  
pl.

        Idő: 08:45                                   (UTC)
        EOV: 685980 143290
        Φ=46.63326791387284° Λ=19.518454271849244°
        Bócsa 4km DNy
        Tázlár 9km D
        Kaskantyú 11km ÉNy


4. Ezt a 6 sort kimásolva (CTRL+C) és a Távolság-sebesség meghatározás program 1. pont felirata után található rublikába beillesztve (CTRL+V) határozhatjuk meg a kiindulási pontot.

5. Bizonyos idő elteltével, (célszerűen ¼ óra) F5 billentyűvel frissítjük a böngészőt és kb. 5 mp után a friss kép gombbal frissítjük a radarképet is. (A kép jobb felső sarkán láthatjuk a készítési időpontot.)

6
. A kérdéses zivatargóc új helyének közepére klikkelve megkapjuk az új hely jellemzőit.
A 6 sort most a Távolság-sebesség  2. pont felirata után található rublikába illesszük be.
 
A Távolság-sebesség megadja az elmozdulás távolságát, sebességét és irányát.


Derűs Napot! Pontos tájékozódást! Kevés zivatart!